Google AMP Nedir?

Google AMP Nedir?

AMP statik içerik içeren web sayfalarına içeriğin hızlı oluşturulması için bir yoldur.  AMP üç farklı bölümden oluşur:
 
AMP HTML
AMP JS
Google AMP Cache
 
AMP HTML güvenilir performans için bazı kısıtlamalar ve temel HTML ötesinde zengin içerik oluşturmak için bazı uzantılar sağlar. AMP JS kütüphanesi AMP HTML sayfaları hızlı şekilde oluşturulmasını sağlar. Google MAP Cache (isteğe bağlı) AMP HTML sayfalarını sunar.
 
AMP HTML
 
AMP HTML temelde HTML özel AMP özellikleri ile genişletilmiştir. En basit AMP HTML dosyası şuna benzer:
 
<!doctype html> <html >
<head> <meta charset="utf-8">
<link rel="canonical" href="hello-world.html">
<meta name="viewport" content="width=device-width,minimum-scale=1,initial-scale=1">
<style amp-boilerplate>body{-webkit-animation:-amp-start 8s steps(1,end) 0s 1 normal both;-moz-animation:-amp-start 8s steps(1,end) 0s 1 normal both;-ms-animation:-amp-start 8s steps(1,end) 0s 1 normal both;
animation:-amp-start 8s steps(1,end) 0s 1 normal both}@-webkit-keyframes -amp-start{from{visibility:hidden}to{visibility:visible}}@-moz-keyframes -amp-start{from{visibility:hidden}to{visibility:visible}}
@-ms-keyframes -amp-start{from{visibility:hidden}to{visibility:visible}}@-o-keyframes -amp-start{from{visibility:hidden}to{visibility:visible}}@keyframes -amp-start{from{visibility:hidden}to{visibility:visible}}</style><noscript><style amp-boilerplate>
body{-webkit-animation:none;-moz-animation:none;-ms-animation:none;animation:none}</style></noscript>
<script async src="https://cdn.ampproject.org/v0.js"></script>
</head>
<body>Hello World!</body>
</html>
 
Bir AMP HTML sayfasının etiketleri normal HTML etiketleri olmasına rağmen, bazı HTML etiketleri AMP özgü etiketleri ile değiştirilir. AMP HTML bileşenleri olarak adlandırılan bu özel elemanları, ölçülebilir bir şekilde uygulamak için ortak desenler kolaylaştırır.
 
AMP JS
 
AMP JS kütüphanesi tüm sayfanızın hızlı bir şekilde sunulmasını sağlamak için , kaynak yüklemeyi yönetir ve size yukarıda belirtilen özel etiketler verir, AMP en iyi performans uygulamalarının tümünü uygular. En büyük optimizasyonlar arasında zaman uyumsuz dış kaynaklardan gelen her şeyi yapar, yani sayfanın hiçbir öğeyi tekrar renderlamsını engelleyebilir olmasıdır. Diğer performans teknikleri tüm iframe sandboxing, sayfadaki her elemanın düzeni ön hesaplama kaynakları yüklenmeden önce ve yavaş CSS seçicileri devre dışı bırakılmasını içerir.
 
Google AMP Önbellek
 
Google AMP Önbellek tüm geçerli AMP belgeleri teslim etmek için bir proxy tabanlı içerik dağıtım ağıdır. Bunları önbelleğe alır, AMP HTML sayfaları getirir ve otomatik sayfa performansını artırır. Google AMP Cache, belge, tüm JS kullanarak dosyaları ve zaman tüm görüntüler maksimum verimlilik için HTTP 2.0 kullanarak aynı kökenden yükler.
Önbellek ayrıca sayfa çalışması garanti olduğunu ve dış kaynaklara bağlı değildir teyit edilen yerleşik bir doğrulama sistemi ile birlikte geliyor. Doğrulama sistemi sayfanızın biçimlendirme AMP HTML özelliklerini karşılayan teyit iddiaların bir dizi çalışır.
Onaylama başka bir versiyonu her AMP sayfa ile birlikte geliyor. Sayfa oluşturulur, bu sürüm kodunuzda karmaşık değişiklikler performans ve kullanıcı deneyimini nasıl etkileyebileceğini görmek için izin tarayıcınızın konsoluna doğrudan doğrulama hatalarını giriş yapabilirsiniz.